Squash

Squash - jedna z najprężniej rozwijających się dyscyplin w Polsce. Dynamika, sprawność ruchowa, wytrzymałość, szybkość, taktyka - to tylko niektóre z cech, na które pozytywnie wpływa regularna gra w squasha. Jakie jeszcze pozytywne aspekty ma ten sport ?

Squash jest dynamicznym, wielosezonowym sportem, który polega na odbijaniu gumowej piłeczki od ściany na zmianę z przeciwnikiem. Gra odbywa się na zamkniętym z czterech stron korcie, a to dlatego, że piłeczka może się odbić od każdej ze ścian w drodze do ściany przedniej.

 

Początki squasha sięgają okolic 1830 roku, kiedy to brytyjscy studenci wpadli na pomysł przebicia piłki tenisowej, aby trudniej było ją odbić podczas gry w zamkniętym pomieszczeniu. W kolejnych dekadach sport ten stawał się popularną międzynarodową dyscypliną, a kort do squasha postawiono nawet na Titanicu.

 

W Polsce squash jest relatywnie młodą dyscypliną, rozwijającą się jak żaden inny sport. Z roku na rok przybywa graczy zawodowych i amatorów, a kluby squasha są już nawet w mniejszych miejscowościach. Squash to jeden z najzdrowszych sportów, równomiernie rozwijających mięśnie bez nadmiernego obciążenia stawów czy kręgosłupa. Jednocześnie przy intensywnej grze można spalić aż tysiąc kalorii, co stanowi poziom nieosiągalny dla większości dycyplin.

 

Istnieje wiele powodów, dla których warto się zainteresować squashem, poniżej przedstawiamy tylko niektóre z nich:

 

• Rozwój koordynacji i zwinności. Tu nie ma miejsca na zastanawianie się, ruchy własnego ciała muszą być opanowane do perfekcji.

• Lepsza kondycja i wytrzymałość. W squashu wszystko się dzieje bardzo szybko, a mecze trwają nawet półtorej godziny.

• Umiejętność koncentracji i rozładowanie negatywnych emocji. Nic tak nie odpręża jak godzina „walenia” piłką o ścianę.

• Wzmacnia ciało i charakter. Jest to sport bezpośredniej rywalizacji i walki o każdy punkt. Jako jedyny sport rakietowy, squash jest sportem kontaktowym, a więc doskonale uczy też postawy i szacunku wobec przeciwnika.

• Rozwija umiejętności społeczne dzieci. Nic tak nie łączy jak przebywanie godzinami na korcie z kolegami i koleżankami.

• Hartowanie charakteru. Dzieci grające w squasha są pewne siebie, zdecydowane, odważne i towarzyskie. Tak właśnie działa ten sport.

• Młody, rozwijający się sport. Squash nie jest już dyscypliną egzotyczną w naszym kraju, ale wciąż pozwala w szybkim tempie osiągnąc sukcesy na ogólnopolskim poziomie, dzięki temu, że istnieje u nas od niecałych dwudziestu lat.

 

MULTIMEDIA
LOKALIZACJE LEGIA SQUASH
Zasięg Legia Squash

Liczba zawodników: 42

Liczba lokalizacji: 5

Liczba grup:

Legia Sqush Schools na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Squash Legia (@squash_legia)

Legia Sqush Schools na Facebooku